Ziarnina potrafi!

Szanowni Państwo!
Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy w zdaniu (tekst urologiczny): „Zapalna ziarnina nieszczelnego zespolenia pobudzana przez mocz potrafi bez wznowy nowotworowej doprowadzić do zupełnego zamknięcia światła moczowodu” – owa ziarnina, która potrafi nie jest zbyt personifikowana. Podobne wątpliwości mam przy licznych określeniach, typu: „Badania pokazały…, zasugerowały…” itp.
Z poważaniem
Paweł Karłowicz
Szanowny Panie Pawle,
Personifikujemy coraz bardziej. Jeśli ogląda Pan reklamy, wie Pan, że produkty już nie tylko potrafią czyścić i chronić, zapewniają wiele rzeczy i pomagaja w innych, lecz nawet „potrafią” być życzliwe, przyjazne i inteligentne. To oczywiście denerwuje i może wywoływać naszą niechęć także do bardziej naturalnych i uzasadnionych „uosabiań”. Jeśli rana potrafi boleć (a przyzna Pan, że potrafi!), to może i doprowadzić do czegoś – np. do stanu zapalnego. Zatem cytowane zdanie, jeśli mnie czymś razi, to nadmiarem terminów, który zresztą w tekście naukowym jest naturalny.
W moim odczuciu także nie ma nic niestosownego w zwrotach „Badania pokazały…” czy „Badania zasugerowały…”. Nasze czyny są często jak my. Nasze zachowanie doprowadza do czegoś, nasze postepowanie świadczy o czymś itp. To stare personifikacje i mocno w jezyku zakorzenione.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski