Ziemniak

Czy w przepisach (młodego kucharza, więc język powinien brzmieć raczej naturalnie) należy używać dopełniaczy czy bierników np. obierz ziemniak/a, pokrój batat/a?
Formy obierz ziemniaka, pokrój batata (zjedz kalafiora, wybierz ładnego pomidora itd.) – z rzeczownikami męskimi nieżywotnymi w bierniku z końcówką -a (wciąż nie jest to dopełniacz, ponieważ z czasowników wyprowadzamy pytanie o biernik – kogo? co?, a nie o dopełniacz – kogo? czego?) są mniej staranne niż te z biernikiem bezkońcówkowym (obierz ziemniak, pokrój batat), lecz bardziej naturalne, szczególnie dla młodzieży.
Oczywiście, należałoby zachęcać wszystkich, by w tekstach o szerokim zasięgu używać form należących do normy wzorcowej, jednak – trzeba to szczerze przyznać – niekiedy mogą one budzić zdziwienie i odwracać uwagę od treści. Mimo to warto ich używać, bo w innym wypadku całkowicie zanikną.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski