Zimne formy

W tłumaczonym przeze mnie poradniku często pojawiają się zwroty do adresata. Nie chcę ograniczać adresata rodzajowo ani stosować "zimnych" form bezosobowych. Najlepszym rozwiązaniem wydaje mi się forma męska, która - jak mi się wydaje - obejmuje też kobiety. Czy mam rację?

Szanowna Pani,

nie wiem, które formy ma Pani na myśli (szczególnie nie jest jasne, które wydają się „zimne”) oraz jakiego typu zwroty do adresata pojawiają się w tekście, dlatego trudno mi odpowiedzieć precyzyjnie na Pani pytanie. Formy męskie w pewnych typach użyć (w tzw. użyciach generycznych) odnoszą się do osób obu płci – tak się dzieje np. w zdaniu Pacjent, który zgłosi się szpitala, jest rejestrowany w systemie. Ze zwrotami adresatywnymi jest jednak trochę inaczej – powoli odchodzi się od zwyczaju  zwracania się do zbiorowości złożonej z mężczyzn i kobiet przy użyciu tylko form męskich (Obywatelu! Drogi Pacjencie!) na rzecz wskazywania na każdą z płci odrębnie (Obywatelko, Obywatelu! Droga Pacjentko, Drogi Pacjencie!).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski