Zjeść na czymś zęby

Dzień dobry.

Zastanawiam się, skąd pochodzi wyrażenie „zjeść na czymś zęby” w znaczeniu „dobrze się na czymś znać”.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Szanowna Pani,

pochodzenia interesującego Panią frazeologizmu (a także wielu innych) nie da się wytłumaczyć konkretnym wydarzeniem czy tekstem. U jego źródeł tkwi metaforyczne wyobrażenie nauki, problemów do rozwiązania itd. jako takich, które się analizuje, gryząc. Oprócz zwrotu zjeść na czymś zęby mamy przecież wyrażenie twardy orzech do zgryzienia ('trudna sprawa do rozstrzygnięcia') czy czasowniki rozgryźć (temat, sprawę itd.) i ugryźć (np. Nie wiem, z której strony to ugryźć 'nie wiem, jak się zabrać do tego').

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski