Złamać serce

Wciąż widzi się ostatnio komentarze o złamaniu serca, np. ta wiadomość złamała mi serce (może to była łamiąca wiadomość - breaking news?), albo syn złamał jej serce (co wydaje się nieco kazirodcze). Wydaje się, że złamanie serca może nastąpić tylko w relacjach romantycznych lub w sytuacji, gdy jedna ze stron miała nadzieję na relację romantyczną, a z pozostałych kontekstów powinno być eliminowane na korzyść pękania serca, krwawienia serca, ściskania się serca itd. Proszę o stanowisko.

Istotnie, zwrotu złamać komuś serce używamy w odniesieniu do relacji miłosnej (gdy np. ktoś kogoś zdradził lub porzucił). W zdaniu: Wiadomość złamała mi serce mamy do czynienia z użyciem frazeologizmu w niewłaściwym znaczeniu. Oczywiście, łamiąca wiadomość to żart językowy (o czym można przeczytać w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego).

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski