Złoty Kubek i Złoty Ananas

Dzień dobry,
chciałabym się dowiedzieć, czy forma zagrać o Złoty Ananas jest poprawna. Mówi się wygrać Złotego Lwa, ale czy gdyby nagroda nazywała się Złoty Kubek, mówiłoby się grać o Złotego Kubka?
Pozdrawiam
MS
Można zagrać o Złotego Ananasa, ale gdy gra się o Złoty Ananas, to wygląda to poważniej. Na miejscu organizatorów tej gry wybrałbym drugą możliwość.
Gdyby nagroda nazywała się Złoty Kubek, to gralibyśmy o Złoty Kubek. Co roku odbywają się rozgrywki o Puchar Europy (pewnie w niejednej dyscyplinie), a nie o Puchara Europy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski