Zmatowić

Dzień dobry,

jak brzmi tryb rozkazujący czasownika zmatowić:  zmatowij czy zmatuj?

Z wyrazami szacunku

Magdalena Kastelik

Szanowna Pani,

czasownik zmatowić (skądinąd stosunkowo nowy w polszczyźnie, nierejestrowany przez dotychczasowe słowniki) odmieniamy tak jak np. zastanowić (się), a zatem formami jego trybu rozkazującego są: zmatów, zmatówmy, zmatówcie. Możliwe są też formy bez oboczności o:ó, czyli: zmatow, zmatowmy, zmatowcie. Ponieważ wyraz ten na razie pojawia się dość rzadko w tekstach (przynajmniej w tych ogólnodostępnych), nie wykształciła się jeszcze norma dotycząca interesujących Panią form. Za poprawne należy zatem uznać te, które są zgodne z systemem, czyli: zmatów i zmatow. O tym, która z nich zwycięży, zadecyduje zwyczaj językowy.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski