Znak typograficzny oznaczający proporcję

Dzień dobry,

Dlaczego i skąd się to wzięło, że do zapisu wyniku meczu używa się znaku : ? Czy słownik o tym wzmiankuje, gdzie to ustalono?

Pozdrawiam

W omawianym tu kontekście znak dwukropka nie pełni funkcji interpunkcyjnych, lecz jest ideogramem, który w polszczyźnie zastępuje przyimek do. Używa się go do oznaczanego cyfrowo stosunku części składowych jakiejś całości do siebie nawzajem, czyli proporcji, por. np.

Mecz zakończył się remisem 3 : 3. (= trzy do trzech)

Składniki należy łączyć w proporcjach 3 : 1. (= trzy do jednego)

Polskie słowniki języka polskiego oraz słowniki ortograficzne nie opisują użycia znaków typograficznych. Można je natomiast znaleźć w opracowaniach kodyfikujących normy edytorskie, np. Edycji tekstów mojego autorstwa.

Adam Wolański