Znaki liczb rzymskich

Dzień dobry, mam pytanie czy błędem językowym jest pisanie „Dziady część III” albo „II Wojna Światowa” bez pionowych kresek w liczbach rzymskich? A także czy można napisać „2 Wojna Światowa” zamiast „II Wojna Światowa”?

Z góry dziękuję za pomoc.

W języku polskim zwyczajowo zapisuje się liczbami rzymskimi pewne elementy tekstu. Należą do nich m.in. oznaczenia liczbowe wojen i powstań. Poprawnie napiszemy zatem: I wojna światowa, II wojna światowa, III powstanie śląskie (nazwy wydarzeń lub aktów dziejowych piszemy zasadniczo od małych liter). Zarówno w tekście odręcznym, jak i typograficznym znaki liczb rzymskich nie muszą – choć mogą – być zaopatrzone w poziome kreski (bo o to chyba chodziło korespondentowi), por. np.

  • Igrzyska I Olimpiady albo Igrzyska Ⅰ Olimpiady (ewentualnie: Igrzyska I Olimpiady
  • II wojna światowa albo Ⅱ wojna światowa (ewentualnie: II wojna światowa)
  • Dziady, część III albo Dziady, część Ⅲ (ewentualnie: Dziady, część III)
Adam Wolański