Żółtodziób

Żółtodziób
18.09.2017
18.09.2017
Szanowni Państwo,
chciałem zapytać o etymologię żółtodzioba. Czy wzięło się to od jakiegoś konkretnego gatunku ptaka, którego młode mają właśnie żółty dziób?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Słowo żółtodziób oznaczające przenośnie ‘niedoświadczonego życiowo młodzieńca’ nawiązuje do wyglądu piskląt mających tuż po wykluciu się żółtawe noski i upierzenie oraz łapki, wymagających opieki rodzicielskiej. Nie ma ptaka o nazwie żółtodziób, są pochwodziób żółtodzioby, kukawik żółtodzioby, toko żółtodzioby czy warzęcha żółtodzioba. Ale ani o nich, ani o kaczce krzyżówce czy kosie (ich cechą charakterystyczną są również żółte nosy) nie powie się (nawet potocznie) żółtodzióby/żółtodzioby. Przy okazji przypominam, że jest żółtodziób, ale w odmianie za równoprawne uznaje się formy D. żółtodzioba i zółtodzióba itd. (w lm. już w mianowniku i we wszystkich formach przypadków zależnych występuje oboczność / -o).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!