Zrobię to wieczorem pod koniec roku

Szanowni Państwo,
drażnią mnie wypowiedzi typu: Sprawa zostanie załatwiona końcem listopada, Drogę oddamy do użytku końcem roku. Według mnie powinno być: pod koniec listopada, pod koniec roku. Może jeszcze: z końcem listopada… ? Ale to też niezbyt mi się podoba.

Proszę o poradę
Halina Mastalska
Całkowicie się z Panią solidaryzuję – przywołana konstrukcja (zrobić coś + określenie czasu w narzędniku) jest poprawna tylko z wyrazami wieczorem oraz rankiem. Nie powiemy nawet Zrobię to popołudniem, a na pewno nie: zrobię to końcem miesiąca.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
    Pani Profesor,
    solidaryzując się i z pytaniem, i odpowiedzią, stwierdzić trzeba jednak, że zrobić to można co najmniej jeszcze wiosną, latem, jesienią lub zimą. Także nocą (“Idzie niebo ciemną nocą…”). Jeśli zaś chodzi o popołudnie – to z przydawką – dlaczego nie? Wczesnym (późnym) popołudniem? Że nie wspomnę o liczbie mnogiej: dniami i nocami, tygodniami i miesiącami, a nawet latami. Dlatego warto uważać z (nad)używaniem zwrotu “poprawne tylko”, ewentualne uzupełnianie go – na wszelki wypadek – przez “wydaje się, że…”.
    Ale co powiedziałaby Pani o konstrukcji “będzie to gotowe z najbliższym końcem miesiąca”?

    Pozdrawiam serdecznie

    Maciej St. Zięba