Zwierzę – co czy kto?

Moje dziecko (klasa pierwsza SP) w zeszycie do języka polskiego miało za zadanie utworzyć pytania do podanego zdania: Ala karmi ptaki.
Syn napisał: Kto karmi ptaki? i Co karmi Ala? drugie pytanie zostało poprawione przez nauczycielkę na: Kogo karmi Ala?
W książce jest analogiczne zadanie: Sarna lubi sól. PYTANIE: Kto lubi sól? Wg mnie kto i kogo dotyczą ludzi, a pytania z ćwiczeń powinny zaczynać się co.
Jak i dlaczego powinno być postawione pytanie?
Niestety, zwierzęta nie mają odrębnego zaimka, a to, który zaimek (kto czy co) do nich odniesiemy, zależy zapewne od naszych uczuć. Nie ulega jednak wątpliwości, że typowo zaimek kto odnosimy tylko do ludzi, a zatem nazwy zwierząt zastąpimy słowem co. O ukochanego psa czy kota, które traktujemy jak domowników, zapytamy, używając formy kto, ale to tylko ze względu na nasz stosunek do nich.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski