Zwracam się z uprzejmną prośbą…

Witam serdecznie!
Często gdy piszemy podanie np. o pracę, używamy zwrotu: „Zwracam się z uprzejmną prośbą”. Lecz czy tak naprawdę prośba może być uprzejma? Czy jest to do końca poprawny zwrot? Jeśli nie, w jaki sposób powinniśmy go zastępować?
Zwrot „Zwracam się z uprzejmą prośbą” jest szablonem stosowanym w pismach urzędowych, zwłaszcza w podaniach.
Prośba może być uprzejma, czyli grzeczna, zgodna z przyjętymi normami etykiety.
Sądzę, że przyczyną wątpliwości jest nie znaczenie słów prośba i uprzejmy, lecz szablonowość (wyczuwana sztuczność) omawianego zwrotu. Zamiast „Zwracam się z uprzejmą prośbą” można rozpocząć pismo słowami: „Proszę uprzejmie” lub po prostu „Proszę o…”. Ta ostatnia forma jest jednak odbierana jako zbyt oschła, stanowcza, i w związku z tym nie nastawiająca dobrze adresata do spełnienia prośby.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski