a co dopiero

Szanowni Państwo,
proszę o wyjaśnienie, jak radzić sobie z rekcją w zdaniach typu: „Grządki z kapustą bym mu nie powierzył, a co dopiero zwierzę albo człowieka”. A może powinniśmy powiedzieć: „Grządki z kapustą bym mu nie powierzył, a co dopiero zwierzęcia albo człowieka”?
Wydaje mi się, że obie frazy rzeczownikowe powinny być zgodne w zakresie kategorii przypadka, por. „O grządkach nie myślał, a co dopiero o zwierzętach albo ludziach”. Zatem: „Grządki z kapustą bym mu nie powierzył, a co dopiero zwierzęcia albo człowieka”.
Mirosław Bańko, PWN