a nawet, nie a wręcz

Szanowny Panie Profesorze,
proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości. „Czyny kompromitują go jako specjalistę, a wręcz wskazują na jego niezgodną z prawem działalność” – czy to zdanie jest poprawne? Być może spójnik a zaburza tę konstrukcję?
Co więcej, nie-specjalista ukazany jest na jednej płaszczyźnie z „niezgodną z prawem działalnością”, czy są one faktycznie wystarczająco równoważne?
Byłabym bardzo wdzięczna za wyjaśnienie ewentualnych błędów w powyższym sformułowaniu.
Pozdrawiam,
K.
W przytoczonym zdaniu doszło chyba do pomylenia zwrotów a nawet i (i) wręcz, należało się zdecyować na jedno z nich, a nie tworzyć krzyżówkę.
Kompromitować się jako specjalista (nb. niespecjalista w zasadzie piszemy łącznie) to oczywiście mniej niż działać niezgodnie z prawem. Konstrukcje a nawet i (i) wręcz służą jednak gradacji, więc użycie którejkolwiek z nich byłoby uzasadnione.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski