abnegat i ignorant

Ostatnio „wziąłem się za łby” z koleżanką, która stwierdziła, że jest „totalną sportową abnegatką”. Czy słowa abnegat można używać w znaczeniu 'ignorant'? Moja koleżanka twierdzi, że tak, i że tak jest napisane w jej słowniku, jednakże wg SJP abnegat to „człowiek niedbający o swój wygląd, o swoje korzyści”. Proszę o rozwianie wątpliwości.
Abnegat to słowo znane z tego, że bywa często źle rozumiane. Ludzie kojarzą je z negacją i sądzą, że abnegat to ktoś, kto wszystkiemu zaprzecza, albo – jak Pana koleżanka – ktoś, kto niczego nie wie na jakiś temat. To prawda, że abnegat brzmi mądrzej niż nieuk, ale właściwą nazwą osoby, o jakiej tu mówimy, jest jednak ignorant.
Cudzysłów wokół zwrotu wziąłem się za łby jest niepotrzebny. Mógłbym go usunąć, ale ponieważ poprzednia odpowiedź w poradni dotyczyła zbytecznych cudzysłowów, więc korzystam z Pana pytania dla lepszego zilustrowania tamtej kwestii. Jeśli ten sam zwrot bez cudzysłowu wydaje się Panu nieodpowiedni, to znaczy, że w ogóle należy z niego zrezygnować.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski