abominacja

Czy coś może być „abominacją”? Wg SJP abominacja to „uczucie wstrętu". A w wielu opisach jest używana jako „coś wypaczonego”. Więc, czy można „coś” nazwać abominacją, czy tylko to „coś” może wywoływać abominację???

Abominacja to stan psychiczny, który jest wywołany czymś dla nas bardzo nieprzyjemnym pod względem fizycznym lub emocjonalnym. Synonimami abominacji są wyrazy: odraza, wstręt, obrzydzenie. Omawiany tu leksem pojawia się zazwyczaj w następujących kolokacjach:

  • abominacja bierze kogoś
  • ktoś ma, czuje abominację do kogoś, czegoś (lub wobec kogoś, czegoś)
  • ktoś, coś budzi abominację w kimś

Wszystkie powyższe stwierdzenia jasno pokazują, że abominacja to rzeczownik abstrakcyjny. Określa stan, który objawia się trudną do pokonania niechęcią do kontaktu z kimś lub czymś. Nie jest natomiast bezpośrednią nazwą tego kogoś lub czegoś.

Adam Wolański