absztyfikant

Chciałabym dowiedzieć się czegoś o pochodzeniu słowa absztyfikant. Mój ojciec nazywa tak mojego chłopaka, którego określenie to nieco irytuje. Osobiście bardzo podoba mi się to słowo. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Mnie również to słowo się podoba. Jest trochę archaiczne, trochę żartobliwe i bardzo tajemnicze. Nie do końca jest znane jego pochodzenie.
Słowo absztyfikant pojawiło się w polszczyźnie w XIX w. i najprawdopodobniej jest związane z czasownikiem amplifikować 'rozwlekle opowiadać, przesadzać w opowiadaniu, wyolbrzymiać' zapożyczonym z łac. amplifico 'rozszerzam, powiększam'. Osobę, która mówiła dużo i górnolotnie, nazywano amplifikantem. Wyraz ten ulegał kolejnym zmianom, o czym świadczą różne zapisy w różnych źródłach, por. amplifikantamprztyfikantaprztyfikantapsztyfikantabsztyfikant. Jest on dowodem na to, że dawniej zaloty, starania o rękę panny, wymagały wielu zabiegów i pięknych słów. Zmiany obyczajów powodują, że wyraz wychodzi już z użycia.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski