abuzywny

Dzień dobry!
Proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest posługiwanie się w języku prawniczym terminem abuzywna dla określenia (identyfikacji) klauzuli niedozwolonej. Określenie abuzywny stosowane jest zamiennie z terminem niedozwolona lub nieuczciwa w literaturze prawniczej i orzecznictwie sądowym.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
R. Stec
Słowo abuzywny ma charakter środowiskowy. Ponieważ można je znaleźć w źródłach pisanych, więc nie jest chyba częścią profesjonalnego slangu prawników, lecz elementem używanej przez nich terminologii. O tym, czy jest stosowane zasadnie, powinien się wypowiedzieć prawnik. W księgarniach widziałem niedawno kilka książek dotyczących języka prawniczego, być może w nich znajdzie się odpowiedź na Pani (Pana?) pytanie albo przynajmniej informacja, do kogo zwracać się z podobnymi wątpliwościami (do redakcji czasopism? prawniczych organów kolegialnych?). W naszej poradni możemy jedynie powiedzieć, że słowo abuzywny ma źródło łacińskie, jest spokrewnione z angielskim przymiotnikiem abusive o znaczeniu 'stanowiący nadużycie' i może stanowi efekt jego zapożyczenia do polszczyzny. Jego znaczenie etymologiczne odpowiada znaczeniu, w jakim jest używane w polszczyźnie, a jego pisownia odpowiada zasadom adaptacji obych wyrazów w języku polskim, por. zwłaszcza znany językoznawcom termin uzus 'zwyczaj językowy', należący do tej samej rodziny językowej.
Mirosław Bańko, PWN