aby być piękną

Gdyby ktoś powiedział zdanie: „Polka ulega reklamom, inwestuje w cudowne specyfiki i urządzenia, aby być piękną”, to zapewne nie budziłoby ono niczyich wątpliwości. Ale to zdanie zostało niedawno wypowiedziane przez znanego psychologa w l. mn.: „Polki ulegają reklamom (…) aby być piękne”. Czy nie powinno ono kończyć się słowami aby być pięknymi? I skąd ta asymetria: po łączniku w formie czasownika być jest tendencja do używania w l. poj. przymiotnika w narzędniku, a w l. mn. w mianowniku?
Powinno być oczywiście: „Polki (…) inwestują w cudowne specyfiki (…) aby być pięknymi”. Albo naturalniej: „Polki (…) inwestują w cudowne specyfiki (…) ponieważ chcą być piękne”.
Mirosław Bańko, PWN