...aby podróżować niezauważonym

Dzień dobry,

czy w poniższym zdaniu forma „niezauważonym” jest poprawna? Czy nie powinno być „niezauważony”?

Przebierał się, aby podróżować po kraju niezauważonym przez władze.

Proszę też o informację, jaka reguła tym rządzi.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Szanowna Pani,

zdanie jest poprawnie skonstruowane –przymiotnik (i też imiesłów przymiotnikowy) przybiera tu formę narzędnika. Element: ...aby podróżować po kraju niezauważonym przez władze można rozwinąć do postaci: ...aby podróżować po kraju i być niezauważonym przez władze. W zdaniu w formie rozwiniętej mamy o czynienia z orzeczeniem imiennym z łącznikiem w bezokoliczniku (być), co wymusza użycie orzecznika (w tym wypadku: niezauważony) w narzędniku.

Podobnie dzieje się w zdaniach: Schował się w kącie, aby pracować niepośpieszanym przez szefa; Uperfumowała się, aby przyjść na przyjęcie pachnącą itp.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski