adapter, gramofon, patefon

Chciałbym prosić o podanie dokładnej różnicy znaczeń między trzema następującymi słowami: adapter, gramofon, patefon.
Gramofon to urządzenie do odtwarzania dźwięku z płyt gramofonowych, ma ono najszerszy zakres znaczeniowy z podanych. Adapterem w języku potocznym nazywamy gramofon elektryczny służący do odtwarzania płyt szelakowych lub winylowych (zwanych też „czarnymi”). Wyraz ten ma ponadto znaczenie techniczne, o którym informują encyklopedie, proszę porównać hasło z internetowej Encyklopedii PWN. Patefon to gramofon o napędzie sprężynowym, produkowany od 1905 do 1920 r., jest to wyraz przestarzały.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski