adres e-mail czy e-mailowy?

Dzień dobry.
Od pewnego czasu zastanawiam się nad tym, która z form jest poprawna: adres e-mail czy adres e-mailowy? Kierując się tym, iż w języku polskim występują połączenia: adres pocztowy, pomocniczy, telegraficzny itp., oraz biorąc pod uwagę fakt, iż polszczyzna należy do języków fleksyjnych, w swojej pracy staram się używać formy adres e-mailowy. Czy mam rację? Będę wdzięczna za odpowiedź i wyjaśnienie, za co z góry bardzo dziękuję.
Z wyrazami szacunku,
Edyta Skrzypek
Rację oczywiście Pani ma, ale rację mają też ci, którzy wolą adres e-mail niż adres e-mailowy. Jeżeli bowiem chcieć przyswoić tę nazwę polszczyźnie bardziej, niż już została przyswojona, to rzeczą naturalną byłoby zlikwidować w niej także inne znamiona obcości, a takim jest niewątpliwie obce e-, pisane w dodatku z kreską. Idąc dalej tą drogą, należałoby pisać emejlowy albo wręcz mejlowy. Nie zmierzam do zdyskredytowania formy adres e-mailowy, ale myślę, że nie bez powodu jest ona znacznie rzadsza niż adres e-mail. Można jej postawić zarzut połowicznej polonizacji i można liczyć na to, że z czasem się upowszechni. Ja ze swojej strony od dawna, także na łamach tej poradni, zachęcam do pisowni mejl. Chciałbym też zwrócić uwagę, że gdy cząstkę e- doklejamy do wyrazów polskich lub dawno spolszczonych, to jej naturalna wymowa brzmi [e], nie [i], np. e-konto [ekonto], analogicznie e-biznes, e-rachunkowość, e-podróże.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski