agitować

Moje pytanie tyczy się słowa agitować. Czy można powiedzieć, że kasjerka, która namawia nas do zakupu różnych towarów, informuje nas o promocjach, agituje nas? Czy to słowo można rozumieć jako po prostu namawianie do czegokolwiek, czy jest jednak zarezerwowane do przekonywania kogoś do danej ideologi, opcji politycznej?
Agitacja ma zwykle charakter polityczny. Wyjść poza to ograniczenie można albo świadomie, na zasadzie przenośni, albo nieświadomie, dając wyraz swojej niekompetencji językowej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski