aglomeracja górnośląska

Czy aglomeracja górnośląska piszemy małymi, czy wielkimi literami (Aglomeracja Górnośląska)? Czy nazwa ta ma status nazwy własnej (tak jak np. Trójmiasto)?
Jak sytuacja wygląda w przypadku innych aglomeracji? Kiedy nazwa aglomeracja górnośląska mogłaby być traktowana jak nazwa własna?
Dziękuję
Wyrażenie aglomeracja górnośląska – jako złożone z wyrazów pospolitych – można właściwie zawsze pisać małymi literami. Nie ma ono formalnego statusu nazwy własnej, toteż taki zapis należy uznać za podstawowy i używać go w razie wątpliwości.
Jeśli jednak zależy nam na użyciu nazwy wyróżniającej ten zespół miast, możemy zastosować wielkie litery, ma to zresztą pewne oparcie w praktyce językowej. Podobnie można postąpić, nazywając inne zespoły miejskie. To samo dotyczy też wyrazu trójmiasto, który nawet w odniesieniu do aglomeracji gdańskiej może być zapisany małą literą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski