akademie i kongregacje papieskie

akademie i kongregacje papieskie
7.09.2004
Dzień dobry!
Załóżmy, że piszę tekst o różnorakich akademiach (mam na myśli instytucje). Czy gdy używam liczby mnogiej, np. akademie papieskie, mogę je zapisywać małymi literami? Papieska Akademia Nauk to nazwa własna, gdy dalej w tekście będę pisać o tej akademii (właśnie w ten sposób: ta akademia), mogę zapisywać ten skrót małą literą? A gdy wymieniam jakieś kongregacje czy komisje, np. papieskie kongregacje: ds. Wiary, ds. Kościołów Wschodnich, ds. Kultury, jaki zapis stosować?
Justyna
Wyrażenie akademie papieskie nie tylko można, ale i trzeba zapisywać małymi literami. Wyraz akademia, gdy odnosi się do wcześniej wymienionej instytucji, np. Papieskiej Akademii Nauk, może być zapisywany wielką literą, choć i tu podstawowy będzie zapis od litery małej. Jeśli zastosowaliśmy wielką literę, zaimka wskazującego nie musimy używać.
Gdy wymieniamy grupę instytucji, które mają wspólny element w nazwach, możemy ten wyraz podać na początku wyliczenia, stosując wielką literę, np. „W obradach uczestniczyli przedstawiciele Kongregacji ds. Wiary, ds. Kościołów Wschodnich, ds. Kultury”. Gdyby jednak po tym wyrazie występował dwukropek, postawiłbym raczej literę małą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!