akademie i kongregacje papieskie

Dzień dobry!
Załóżmy, że piszę tekst o różnorakich akademiach (mam na myśli instytucje). Czy gdy używam liczby mnogiej, np. akademie papieskie, mogę je zapisywać małymi literami? Papieska Akademia Nauk to nazwa własna, gdy dalej w tekście będę pisać o tej akademii (właśnie w ten sposób: ta akademia), mogę zapisywać ten skrót małą literą? A gdy wymieniam jakieś kongregacje czy komisje, np. papieskie kongregacje: ds. Wiary, ds. Kościołów Wschodnich, ds. Kultury, jaki zapis stosować?
Justyna
Wyrażenie akademie papieskie nie tylko można, ale i trzeba zapisywać małymi literami. Wyraz akademia, gdy odnosi się do wcześniej wymienionej instytucji, np. Papieskiej Akademii Nauk, może być zapisywany wielką literą, choć i tu podstawowy będzie zapis od litery małej. Jeśli zastosowaliśmy wielką literę, zaimka wskazującego nie musimy używać.
Gdy wymieniamy grupę instytucji, które mają wspólny element w nazwach, możemy ten wyraz podać na początku wyliczenia, stosując wielką literę, np. „W obradach uczestniczyli przedstawiciele Kongregacji ds. Wiary, ds. Kościołów Wschodnich, ds. Kultury”. Gdyby jednak po tym wyrazie występował dwukropek, postawiłbym raczej literę małą.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski