akcentujemy hydrokoloidy

Jak akcentować wyraz hydrokoloidy: [hydrokolo-I-dy] czy [hydroko-LO-idy]?
Wprawdzie wiele wyrazów pochodzenia obcego akcentujemy na trzeciej sylabie od końca, ale koloid i formy pochodne od nich nie należą (jest to bowiem nowe zapożyczenie). W podanym wyrazie, w języku starannym, powinniśmy mówić [hydrokoloidy] albo [hydrokolojidy], należy więc akcentować sylabę przedostatnią (sylaby akcentowane zostały wytłuszczone).
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
PS. Inaczej ze słowem sinusoida, które akcentujemy na so i wymawiamy [sinusojda].
MB