akcenty i wiersz

Witam!
Mam jeszcze jedno pytanie. Kilka dni temu uczyłam się wiersza do szkoły na konkurs, który odbył się dwa dni temu. Nadal nurtuje mnie pytanie, jak postawić akcent w słowach: republika, oduczyć, podpisałybyście, najsławniejszy, czterysta, posprzątalibyśmy i odpocząłby. Ale szczególny dylemat mam ze słowem gramatyka (akcent powinien być postawiony na ma czy ty?). Głupio trochę o to pytać, ale w końcu po to jest poradnia.
Z góry dziękuję :)
Niektóre wiersze mają taką strukturę, że wręcz wymuszają akcent na określonej sylabie. Mam nadzieję, że wiersz, który recytowałaś w szkole, nie zmuszał Cię do stawianie akcentów niezgodnych z jego treścią i stylem. Jeśli był to poważny wiersz, należałoby kłaść akcenty według normy starannej, a zatem: rePUblika, odUczyć, podpiSAłybyście, najsławNIEJszy, CZTErysta, posprząTAlibyśmy, odPOcząłby, graMAtyka (niektóre z tych wyrazów nie powinny budzić wątpliwości w akcentowaniu, ale wymieniłem wszystkie).
Jeżeli natomiast recytowałaś wiersz żartobliwy, to akcentowanie poniżej normy starannej mogło się mieścić w intencjach autora i w takim razie nie należałoby jego zamysłów poprawiać. W języku potocznym wymienione wyrazy mają akcent następujący: repuBLIka, podpisałyBYście, czteRYsta, posprzątaliBYśmy, gramaTYka (tym razem wymieniłem tylko wyrazy różniące się akcentem od wcześniej wymienionych i mógłbym dodać jeszcze odpoCZĄŁby, gdyż taki akcent dopuszcza np. NSPP w haśle problemowym akcent, ale muszę powiedzieć, że mnie się on wydaje rażący nawet w języku potocznym i nie wiem, czy aprobata dla niego w słowniku nie wynika jedynie z przeoczenia).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski