akcenty i wiersz

akcenty i wiersz
2.02.2015
2.02.2015
Witam!
Mam jeszcze jedno pytanie. Kilka dni temu uczyłam się wiersza do szkoły na konkurs, który odbył się dwa dni temu. Nadal nurtuje mnie pytanie, jak postawić akcent w słowach: republika, oduczyć, podpisałybyście, najsławniejszy, czterysta, posprzątalibyśmy i odpocząłby. Ale szczególny dylemat mam ze słowem gramatyka (akcent powinien być postawiony na ma czy ty?). Głupio trochę o to pytać, ale w końcu po to jest poradnia.
Z góry dziękuję :)
Niektóre wiersze mają taką strukturę, że wręcz wymuszają akcent na określonej sylabie. Mam nadzieję, że wiersz, który recytowałaś w szkole, nie zmuszał Cię do stawianie akcentów niezgodnych z jego treścią i stylem. Jeśli był to poważny wiersz, należałoby kłaść akcenty według normy starannej, a zatem: rePUblika, odUczyć, podpiSAłybyście, najsławNIEJszy, CZTErysta, posprząTAlibyśmy, odPOcząłby, graMAtyka (niektóre z tych wyrazów nie powinny budzić wątpliwości w akcentowaniu, ale wymieniłem wszystkie).
Jeżeli natomiast recytowałaś wiersz żartobliwy, to akcentowanie poniżej normy starannej mogło się mieścić w intencjach autora i w takim razie nie należałoby jego zamysłów poprawiać. W języku potocznym wymienione wyrazy mają akcent następujący: repuBLIka, podpisałyBYście, czteRYsta, posprzątaliBYśmy, gramaTYka (tym razem wymieniłem tylko wyrazy różniące się akcentem od wcześniej wymienionych i mógłbym dodać jeszcze odpoCZĄŁby, gdyż taki akcent dopuszcza np. NSPP w haśle problemowym akcent, ale muszę powiedzieć, że mnie się on wydaje rażący nawet w języku potocznym i nie wiem, czy aprobata dla niego w słowniku nie wynika jedynie z przeoczenia).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego