aklimatyzować

 
aklimatyzować
6.02.2007
Czasownik aklimatyzować ma w WSWO PWN oznaczenie ndk lub dk. Zafrapowało mnie to mocno. Dotychczas wszystkie słowniki notowały tylko ndk, więc pomyślałem, że to może oparcie na tekstach. Jednak ani imiesłowu aklimatyzowawszy, ani innych form (np. aklimatyzował) potencjalnie wyrażających tryb dokonany nie znalazłem w Państwa Korpusie (i w Google też nie). Mamy już przecież dk zaaklimatyzować. Skąd więc informacja tam zawarta?
Trudno znaleźć dokonane użycia czasownika aklimatyzować. Spośród kilkudziesięciu przykładów, które przejrzałem, najlepszy wydaje się następujący: „W celu zapobieżenia ich [jezior] zarastaniu aklimatyzowano w nich roślinożerne ryby odznaczające się szybkim przyrostem masy: amura oraz tołpygi – białą i pstrą” (K. Malik, M. Raciborska, Przewodnik po Polsce). Użyty w pytaniu argument, iż mamy przecież zaaklimatyzować, więc po cóż nam dokonane aklimatyzować, brzmi rozsądnie, ale język najwidoczniej lubi pewną redundancję. Mamy bowiem też dokonane adaptować (wcale nie takie rzadkie jak dokonane aklimatyzować), a niezależnie od tego zaadaptować.
Mirosław Bańko, PWN
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!