aktualnie, czasokres

Szanowny Panie,
Czy poprawne jest użycie aktualnie w znaczeniu 'teraz', 'obecnie'?
Czy jest możliwe w jakimś kontekście (np. teksty specjalistyczne) użycie słowa czasokres? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem,
Nika Iniewicz
Słowo aktualnie w znaczeniu 'obecnie' długo miało złą prasę, ale ostatnio jest już notowane w słownikach. Mimo to, używając go w tym znaczeniu, trzeba się liczyć z dezaprobatą słuchaczy.
Jeśli chodzi o czasokres, to jesteśmy mu zdecydowanie przeciwni. Można powiedzieć czas lub okres, a jeśli to nie wystarcza – lepszy jest nawet, choć trochę pleonastyczny, okres czasu. Słowo czasokres można by uznać za poprawnie zbudowane, gdyby cząstka -o- miała w nim funkcję łączącą, a całość znaczyła 'kres (czyli koniec) czasu'. Jednak pojęcie końca czasu nie było nam dotąd tak potrzebne, abyśmy musieli wyrażać je jednym słowem.
Mirosław Bańko