akwarystka

Dzień dobry,

chciałam zapytać, czy słowo "akwarystka" (czyli osoba płci żeńskiej, zainteresowana akwarystyką) jest poprawne?

To feminatyw od słowa "akwarysta", jednak nieobecny w słownikach.

A czy jest już w uzusie?

Jak się Państwo zapatrują na jego oficjalne używanie?

Dziękuję i pozdrawiam,

Ewa

Przywołany w pytaniu rzeczownik jest poprawnie utworzonym feminatywem. Formę tę odnotowuje – jako wyraz pokrewny w haśle akwarystyka – dostępny w internecie Słownik języka polskiego PWN. Wyraz ten jest także – choć rzeczywiście nie jest to zjawisko powszechne – spotykany w uzusie, por. np.

  • Z wykształcenia filolog niemiecki i protetyk słuchu, z zamiłowania niestrudzona obserwatorka przyrody, miłośniczka hodowli kwiatów i wszelkich roślin oraz akwarystka.
  • Diana Walstad – amerykańska naukowiec, mikrobiolog, akwarystka, popularyzatorka akwarium low-tech, autorka książki „Ecology of the Planted Aquarium: A Practical Manual and Scientific Treatise for the Home Aquarist”.
  • Diana Walstad, akwarystka z wieloletnim doświadczeniem, jest z wykształcenia mikrobiologiem.
  • Mam na imię Agata, lat 27, matka, żona, rolnik, serialomaniaczka, czytelniczka i początkująca akwarystka.
  • Jestem poczatkującą akwarystką i bardzo proszę o pomoc doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.
  • „[…] Pomimo systematycznych poszukiwań ikry, pewnego dnia (14 sierpnia 2020 r.) na ścianach akwarium znaleźliśmy wiszące świeżo wylęgnięte larwy” – relacjonuje przebieg akwarystka Markéta Rejlková.
  • Lady Discus jest wrocławską akwarystką zakochaną w dyskowcach linii Red Turkus Piwowarskiego.

Jak pokazuje ta szybka kwerenda internetowa, omawiany tu feminatyw pojawia się zarówno w tekstach potocznych (np. na formach internetowych poświęconych akwarystyce i w prywatnych blogach), jak i w tekstach specjalistycznych (oficjalnych).

Ocena normatywna rzeczownika akwarystka może się odnosić wyłącznie do kwestii stylistycznych, gdyż – jak odnotowaliśmy to wcześniej – forma ta jest poprawna pod względem słowotwórczym. Osoby o tradycyjnym podejściu do zagadnień językowych ocenią zapewne omawiany tu rzeczownik jako formę potoczną (jak inne stosunkowo niedawno powstałe feminatywy typu: adiunktka, historyczka, filolożka, socjolożka). Inni z kolei uznają tę formę za neutralną stylistycznie i nie będą widzieli problemu w posługiwaniu się nią w tekstach oficjalnych.

Adam Wolański