… ale nie cały

Proszę o informację, czy w zdaniu Jaś posprzątał swój pokój, ale nie cały słowo nie cały piszemy osobno czy razem.
Będę wdzięczna za odpowiedź.

Gdyby w przywołanym zdaniu była mowa o tym, że Jaś posprzątał część swojego pokoju, wątpliwości ortograficznych nie mogłoby być żadnych: napisalibyśmy Jaś posprzątał część swojego pokoju, ale nie cały (przeciwstawienie część – cały). Jednak w zdaniu, które rozpatrujemy, nie ma przeciwstawienia, więc czy to oznacza, że trzeba napisać niecały, jak każe Wielki słownik ortograficzny PWN pod redakcją E. Polańskiego (Warszawa 2016, s. 738)? Nie. Przychodzi nam z pomocą kontekst zdania, z którego to kontekstu wynika, że Jaś musi jeszcze dokończyć sprzątania pokoju. I właśnie to sprawia, że należy napisać rozdzielnie nie cały: Jaś posprzątał swój pokój, ale nie cały.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie