aleja Powstańców Wlkp.

W moim mieście znajduje się aleja Powstańców Wielkopolskich. Na większości tablic z nazwami tej alei jest ona jednak pisana „Aleja Powstańców Wlkp.”. Czy taki skrót słowa „Wielkopolskich” jest poprawny czy w tym przypadku nie powinno się go stosować? Będąc przy nazwach ulic trafiłem raz na tablice z nazwą alei pisaną „Ulica Aleja Powstańców...” Z mojej wiedzy wynika, że ulica to ulica a aleja to aleja, czy tak faktycznie jest, czy taki zapis jest poprawny?

Skróty graficzne są zasadniczo stosowane na wszelkiego typu tablicach informacyjnych zawierających toponimy i mikrotoponimy. Skrót wlkp. jest utrwalonym i polecanym przez słowniki skrótem przymiotnika wielkopolski. Występuje oficjalnie w wielowyrazowych nazwach miejscowości, por. np. Strzemieszyce Wlkp., Ostrów Wlkp. W tego typu wypadkach zwyczajowo skraca część przymiotnikową nazwy. Z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia w nazwie aleja Powstańców Wlkp.

Zapisy typu: Ulica Aleja Powstańców Wlkp. na tablicach informacyjnych nie są rzecz jasna uprawnione. Określenie aleja jest równorzędne wobec innych tego rodzaju nazw jak: ulica, bulwar, skwer, plac, rynek itd. Należy ponadto podkreślić, iż wymienione określenia – jeśli stoją na początku wielowyrazowego mikrotoponimu – stanowią tylko nazwy gatunkowe, które należy zapisywać małą literą, także na tablicach informacyjnych.

Adam Wolański