alergik

Jak poprawnie należy akcentować w przypadkach zależnych (oczywiście poza celownikiem) i w liczbie mnogiej słowo alergik? Czy zaliczyć je pod względem akcentowania do takiej grupy, co np. prawnik i ratownik, czy do takiej, jak np. matematyk i fizyk?
Formy przypadków zależnych alergika, alergikiem, alergicy itp. akcentujemy na przedostatniej sylabie, tak jak ratownika, ratownikiem, ratownicy, a nie tak jak formy logika, logikiem, logicy, które mają akcent proparoksytoniczny, tzn. na trzeciej sylabie od końca. Przyczyną jest to, że formy logika, logikiem, logicy itp. można zestawić w parę z akcentowanym proparoksytonicznie słowem logika (mianownikiem lp), podczas gdy w wypadku form alergika, alergikiem, alergicy itp. taka operacja jest niemożliwa. Rzeczownik alergik pochodzi od alergia, nie od alergika.
Mirosław Bańko, PWN