alkohol i narkotyki

Witam.
Mam wątpliwość, czy należy napisać „Mocne alkohole to narkotyk”, czy „Mocne alkohole to narkotyki”.
Alkohole nie należą do narkotyków. Skoro używa Pan słowa narkotyk przenośnie w zdaniu, które ma znaczyć 'Mocne alkohole uzależniają', to bezpieczniejsze będzie użycie go w liczbie pojedynczej. Nie powiedziałbym jednak, żeby sięgnięcie tu po formę liczby mnogiej było błędem.
Mirosław Bańko, PWN