altmed, altprawica

Szanowna Poradnio!
Czy mogłabym prosić o odniesienie się do zyskującej na popularności cząstki alt (alternatywny)? Pojawia się ona m.in. w takich słowach jak alt-med/altmed czy alt-prawica/altprawica. Który z zapisów należałoby stosować w publikacjach książkowych i artykułach w prasie?
Serdecznie pozdrawiam
Mira Perlińska
Status obu przytoczonych w pytaniu wyrazów jest nieco inny. Altmed (pisane również alt med lub alt-med) w znaczeniu ‘medycyna alternatywna’ jest internacjonalizmem obecnym w wielu językach europejskich z rodziny germańskiej, romańskiej i słowiańskiej. Altprawica (także alt-prawica) jest z kolei kalką słowotwórczą anglojęzycznej formy alt-right (od alternative right ‘alternatywna prawica’). Szybka kwerenda internetowa pokazuje, że człon alt- wchodzi już w skład innych konstrukcji leksykalnych na gruncie polszczyzny, por. np. altlewicowiec, althistoria. Zgodnie z zasadami pisowni tego rodzaju obce człony są – w przeważającej liczbie wypadków – pisane łącznie (bez dywizu), por. np. telemarketing, infolinia (wyjątek stanowi przedrostek e-, np. e-kartka, e-marketing). Dlatego zalecić można zapis: altmed, altprawica.
Adam Wolański