„anty-ściszyć”

Stały problem, „anty-ściszyć”. Wszycy podawali różne przykłady, jak 'zrobić głosniej' wyrazić jednym słowem. Ja mam propozycje ROZGŁOSIĆ. Dlaczego jest to wyraz niepoprawny w stosunku do 'nastawienie głośniej', skoro mówi się: „Zegar rozgłośnie wybił północ”, „Ptak zaśpiewał rozgłośnie”. A do tego jak chcemy coś światu rozgłosić, można to robić głośno.
Dziękuję za list. Może on stanowić zachętę dla Czytelników, aby częściej korzystali z archiwum naszej poradni. Tam są między innymi wcześniejsze propozycje, jak 'zrobić głośniej' wyrazić jednym słowem.
Do pomysłu, aby tę treść wyrażać słowem rozgłosić odnoszę się jednak sceptycznie – słowo to ma przecież całkiem inne znaczenie. Przypuszczam nawet, że miał Pan na myśli czasownik rozgłośnić i tylko wskutek pośpiechu napisał co innego. Otóż rozgłośnić byłoby lepsze, ale po pierwsze nie jest używane, po drugie pokrewny przysłówek rozgłośnie, na który się Pan powołuje, jest przestarzały i książkowy. Chodzi zaś o to, aby treść 'nastawić głośniej' wyrazić nie tylko jednym słowem, ale też słowem możliwie neutralnym, nienacechowanym. W tej sytuacji już potoczne pogłośnić wydaje się lepsze.
Mirosław Bańko, PWN