„anty-ściszyć”

„anty-ściszyć”
17.01.2005
17.01.2005
Stały problem, „anty-ściszyć”. Wszycy podawali różne przykłady, jak 'zrobić głosniej' wyrazić jednym słowem. Ja mam propozycje ROZGŁOSIĆ. Dlaczego jest to wyraz niepoprawny w stosunku do 'nastawienie głośniej', skoro mówi się: „Zegar rozgłośnie wybił północ”, „Ptak zaśpiewał rozgłośnie”. A do tego jak chcemy coś światu rozgłosić, można to robić głośno.
Dziękuję za list. Może on stanowić zachętę dla Czytelników, aby częściej korzystali z archiwum naszej poradni. Tam są między innymi wcześniejsze propozycje, jak 'zrobić głośniej' wyrazić jednym słowem.
Do pomysłu, aby tę treść wyrażać słowem rozgłosić odnoszę się jednak sceptycznie – słowo to ma przecież całkiem inne znaczenie. Przypuszczam nawet, że miał Pan na myśli czasownik rozgłośnić i tylko wskutek pośpiechu napisał co innego. Otóż rozgłośnić byłoby lepsze, ale po pierwsze nie jest używane, po drugie pokrewny przysłówek rozgłośnie, na który się Pan powołuje, jest przestarzały i książkowy. Chodzi zaś o to, aby treść 'nastawić głośniej' wyrazić nie tylko jednym słowem, ale też słowem możliwie neutralnym, nienacechowanym. W tej sytuacji już potoczne pogłośnić wydaje się lepsze.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego