antymon

Szanowni Państwo,
zastanawiałem się ostatnio nad nazwami pierwiastków chemicznych. Ich nazwy w większości mogę sobie jakoś wyjaśnić. Prócz jednego: antymonu. W większości języków nazwa pierwiastka 51 brzmi podobnie, ale już po łacinie to stibium, a po rosyjsku surma. Co oznacza nazwa antymon i czy ma coś wspólnego znaczeniowo z surmą i stibium?
Pozostaję z poważaniem
K. Pawłowski
Pochodzenie łacińskiego antimonium jest niejasne, PWN-owski słownik wyrazów obcych sugeruje trop grecki, a angielskojęzyczna Wikipedia – arabski. Ta ostatnia podaje też, że łacińskie stibium jest adaptacją słowa greckiego, które ma źródło w staroegipskim, a do greckiego trafiło przez arabski. Z rosyjskojęzycznej Wikipedii można zaś dowiedzieć się m.in., że rosyjska nazwa antymonu pochodzi z języka tureckiego lub perskiego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski