antytefałenowski

Szanowna Poradnio,
Wielki słownik ortograficzny PWN podaje: PRL-owski albo peerelowski, jednak z przedrostkiem tylko: postpeerelowski. Czy podobnie utworzony przymiotnik od TVN będzie miał postać antytefałenowski, czy antytefauenowski – czyli czy zapis nazwy litery V to fał, czy fau.
Łączę świąteczne pozdrowienia
Michał Gniazdowski
W grece jest litera tau (por. odpowiednie hasło w słownikach wyrazów obcych), nie tał. W Innym słowniku języka polskiego mamy jednak hasło fał z definicją 'nazwa litery v' i konsekwentnie hasło v z wymową „[fał], rzadziej [we]”. Za taką pisownią przemawia potoczna cefałka, czyli CV.
Obie formy przymiotnika – teoretycznie lepsza antytefałenowski i teoretycznie gorsza antytefauenowski – są fatalne o tyle, że gubi się w nich nazwa podstawowa. Specjaliści od marketingu nie lubią takich słów (por. pewuenowski i PWN-owski), ale ponieważ Pana przykłady są anty-, to może i lepiej dla TVN. Kłopoty by się zaczęły, gdyby Pan zapytał np. o formę supertefałenowski.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski