apostrof

Szanowni Państwo,
Interesuje mnie merytoryczna opinia na temat użycia apostrofów w języku polskim. Czy są dozwolone, jakie mają zasosowanie? Osobiście sam używam tego znaku przy nazwach obcych – ich odmianach przez przypadki. Nie jestem pewien, czy czynię to poprawnie. (Np. Jack: Podałem dziś Jack'owi śniadanie).
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Zasady użycia apostrofu są omówione w „Słowniku wyrazów kłopotliwych” PWN (hasło: apostrof). Podstawową funkcją tego znaku jest zaznaczanie, że poprzedzająca go litera e lub dwuznak es są nieme (nie wymawiane), np. Wilde – Wilde'a lub Descartes – Descartes'a. Imię Jack nie wymaga w odmianie apostrofu, napiszemy więc: „Podałem dziś Jackowi śniadanie”. Jeśli niepokoi Pana to, że formy imienia Jack wyglądają w piśmie tak samo jak formy imienia Jacek, to najprostszym rozwiązaniem będzie użycie spolszczonej formy Dżek.
Mirosław Bańko