as i głowa

Chciałabym prosić o wskazanie która z niżej podanych form jest poprawna:
1.
a) Głowa Kościoła Anglikańskiego Arcybiskup X złożył wizytę w Paryżu.
b) Głowa Kościoła Anglikańskiego Arcybiskup X złożyła wizytę w Paryżu.
(przy założeniu, że X jest mężczyzną)
2.
a) Asy lotnictwa – Janowski i Kowalski – wygrali zawody.
b) Asy lotnictwa – Janowski i Kowalski – wygrały zawody.
Mamy tu chyba do czynienia ze związkiem zgody, więc teoretycznie poprawne pod względem gramatycznym powinny być przykłady 1b) i 2b). Wydaje mi się jednak, że pierwszeństwo ma nie forma słowa, ale to, do czego się odnosi – i stąd poprawne są wersje 1 a) i 2 a). Czy mam rację?
Pozdrawiam,
Aleksandra Jasińska
Właśnie ze względu na kolizję różnych racji żadne z podanych zdań nie jest zbudowane szczęśliwie. Są to zreszą „ograne” przykłady, które można znaleźć w różnych poradnikach językowych. Ich autorzy zgodnie radzą zmienić szyk wyrazów: „Arcybiskup X, Głowa Kościoła Anglikańskiego, złożył wizytę w Paryżu” oraz „Janowski i Kowalski – asy lotnictwa – wygrali zawody”.
Mirosław Bańko