audycja z piosenkami

Dzień dobry,

proszę o wyjaśnienie czy poniższe konstrukcje są dopuszczalne:

„na audycji był gość...”, „na audycji powiedziałaś...”, „na audycję przygotowałem...”, „na audycję przyszedł...”.

oraz czy konstrukcja „zapraszam do odsłuchania piosenki...” jest poprawna.

Bardzo dziękuję za odpowiedź

Poprawna pod względem składniowym będzie następująca seria fraz z rzeczownikiem audycja: w audycji był gość, który… (lub: w audycji gościł, gościem audycji był, audycja z udziałem gościa); w audycji powiedziałeś (lub: podczas audycji powiedziałaś); do audycji przygotowałem; do audycji przyszedł.

Czasownik odsłuchać – odsłuchiwać należy do potocznej odmiany polszczyzny i oznacza: ‘słuchając, zapoznać się od początku do końca z zawartością tego, co zostało wcześniej nagrane’. Odsłuchujemy wiadomość, pocztę głosową, nagrania, utwory. Możemy także odsłuchać piosenkę. Natomiast kiedy podczas audycji radiowej prezentujemy utwór słowno-muzyczny, zapraszamy słuchaczy do wysłuchania piosenki.

Adam Wolański