auto da fé

 
auto da fé
7.01.2012
Szanowni Państwo!
Jak należy zapisywać nazwę spalenia na stosie? Zarówno Słownik ortograficzny, jak i Słownik poprawnej polszczyzny podają wyłącznie pisownię autodafe, słowem nie zająkując się o wariancie auto da fé, dość popularnej, wspomnianej zarówno w SJP, jak i w słownikach prof. Kopalińskiego. Czy w związku z tym jest ona niepoprawna? I czy Państwa zdaniem staranny korektor powinien zmienić tę pisownię z auto da fé na autodafe, a jury dyktanda uznać tę pierwszą za niepoprawną?
W użyciu jest i auto da fé, i autodafe, przy czym Narodowy Korpus Języka Polskiego wskazuje na nieznaczną przewagę formy spolszczonej, tzn. drugiej. Obie formy podaje np. Słownik wyrazów obcych PWN. Nieobecność formy oryginalnej w niektórych słownikach może być spadkiem po czasach, gdy zapożyczenia starano się przedwcześnie polonizować, a formy obce, nawet jeśli w uzusie przeważające – marginalizować lub w ogóle pomijać.
Korektor nie ma powodu zmieniać jednego poprawnego wariantu na inny, co więcej – nie powinien tego robić bez konsultacji z autorem. Jeśli zaś chodzi o dyktanda konkursowe, to trzeba je traktować w kategoriach zabawy, której reguły ustalają organizatorzy. Wielu z nich przyjmuje słownik ortograficzny PWN za arbitra i jeśli w słowniku tym jakiejś formy nie ma, to trudno – zabawa to tylko zabawa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!