auto da fé

Szanowni Państwo!
Jak należy zapisywać nazwę spalenia na stosie? Zarówno Słownik ortograficzny, jak i Słownik poprawnej polszczyzny podają wyłącznie pisownię autodafe, słowem nie zająkując się o wariancie auto da fé, dość popularnej, wspomnianej zarówno w SJP, jak i w słownikach prof. Kopalińskiego. Czy w związku z tym jest ona niepoprawna? I czy Państwa zdaniem staranny korektor powinien zmienić tę pisownię z auto da fé na autodafe, a jury dyktanda uznać tę pierwszą za niepoprawną?
W użyciu jest i auto da fé, i autodafe, przy czym Narodowy Korpus Języka Polskiego wskazuje na nieznaczną przewagę formy spolszczonej, tzn. drugiej. Obie formy podaje np. Słownik wyrazów obcych PWN. Nieobecność formy oryginalnej w niektórych słownikach może być spadkiem po czasach, gdy zapożyczenia starano się przedwcześnie polonizować, a formy obce, nawet jeśli w uzusie przeważające – marginalizować lub w ogóle pomijać.
Korektor nie ma powodu zmieniać jednego poprawnego wariantu na inny, co więcej – nie powinien tego robić bez konsultacji z autorem. Jeśli zaś chodzi o dyktanda konkursowe, to trzeba je traktować w kategoriach zabawy, której reguły ustalają organizatorzy. Wielu z nich przyjmuje słownik ortograficzny PWN za arbitra i jeśli w słowniku tym jakiejś formy nie ma, to trudno – zabawa to tylko zabawa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski