autorskoprawny czy prawnoautorski?

autorskoprawny czy prawnoautorski?
27.05.2012
27.05.2012
Szanowni Państwo,
chciałbym zapytać o często używane w publikacjach prawniczych słowo autorskoprawny (w znaczeniu odnoszący się do prawa autorskiego lub z niego wynikający). Nie znalazłem takiego pojęcia w żadnym słowniku, a wydaje mi się, że forma przymiotnikowa utworzona od prawa autorskiego powinna brzmieć prawnoautorski. Czy obu sformułowań można używać zamiennie, czy też może mają one różne odcienie znaczeniowe?
Słowniki z ostatniej dekady notują takie połączenia, w których człon prawno- jest na pierwszym miejscu, m.in. prawnokarny, prawnomiędzynarodowy, prawnokonstytucyjny, oraz takie, w którym jest na miejscu drugim: cywilnoprawny. Połączeń pierwszego rodzaju jest więcej, przewaga liczbowa w dziełach leksykograficznych nie oznacza jednak, że tylko jedno połączenie jest poprawne. W praktyce użytkownicy języka używają w niektórych przypadkach obu: prawnokarny i karnoprawny.
W tej sytuacji najrozsądniejsze wydaje się powstrzymanie przed decyzją o niepoprawności jednej z konstrukcji, powinien o tym zdecydować uzus językowy, kształtowany przede wszystkim przez środowisko prawnicze.
Radosław Pawelec, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego