Polskie Wybrzeże

Szanowni Państwo,
zgodnie ze słownikiem ortograficznym słowo wybrzeże powinnam zapisać od dużej litery, jeśli chodzi o ‘polskie wybrzeże nad Bałtykiem’. Czyli w moich zdaniach musi być duże „W”: „W środkowym pasie polskiego Wybrzeża znajdują się takie miejscowości, jak…”; „Na fragmencie polskiego Wybrzeża najbardziej wysuniętym na północ są całkiem ciekawe budynki”; „Nad polskim Wybrzeżem można spotkać sporo gwiazd”?

Z poważaniem
A.K.
Sama odpowiedziała sobie Pani na pytanie… Kiedy mamy na myśli ‘obszar naszego kraju położony nad brzegiem Morza Bałtyckiego’, piszemy Wybrzeże, np. polskie Wybrzeże przyciągnęło w tym roku w okresie letnim rekordową liczbę wczasowiczów (vide: Wielki słownik ortograficzny PWN pod red. E. Polańskiego, Warszawa 2016, s. 1340). Jest to nazwa własna regionu.
Rzecz jasna, istnieje słowo wybrzeże (oddawane w druku małą literą) w ujęciu apelatywnym (np. strome, piaszczyste wybrzeże; statek utonął u samego wybrzeża; cytuję za Wielkim słownikiem poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego (Warszawa 2004, s. 1340).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie