Rebecca

Szanowna Redakcjo,
jak poprawnie odmienić imię Rebecca? Będę niezmiernie wdzięczna za szybką odpowiedź i z góry dziękuję za pomoc.
Z wyrazami szacunku
Emilia
Odmieniamy to imię według wymowy: mianownik brzmi [rebeka], dopełniacz [rebeki], pytanie, jak tę formę zapisać. Nie Rebecki, bo taki zapis sugerowałby mylną wymowę, ale Rebeki. W bierniku i narzędniku analogicznie, w celowniku i miejscowniki Rebece. Innymi słowy, jestem za tym, aby pisownię w odmianie spolszczyć.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    Uważam, że wobec rozstrzygnięć w słownikach PWN znacznie bardziej uzasadniona jest następująca odmiana imienia Rebecca: Rebekki, Rebecce, Rebeccę, Rebeccą, Rebecco; lm. Rebekki, Rebecc, Rebeccom, Rebeccami, Rebeccach. Podane jako jedynie prawidłowe formy: Rebeki, Rebece itd. są co najmniej mylące, jako że odpowiadają mianownikowi Rebeca albo Rebeka, a więc bez podwojonej spółgłoski. Tymczasem na konieczność zachowywania w odmianie podwojenia spółgłoski w temacie wskazuje reguła [38] w WSO i poszczególne hasła słownikowe. Zapis w pełni fonetyczny prowadzi ponadto do uderzającej rozbieżności: Rebecca, ale Rebekami, Rebekach – wobec zgodności np. GurkhaGurkhami, Gurkhach (mimo że w celowniku bez h: Gurce), a zwłaszcza wobec: amicaamicami, amicach.
    Za analogię dla odmiany imienia Rebecca powinny posłużyć inne hasła z podwojonym cc w temacie: Sacco i VanzettiSacca, Sakkiem, Saccu; siroccosirocca, siroccu, sirokkiem; yuccayukki, yucce, yuccę, yuccą, yucco; lm. yukki, yucc (jak: amic), yuccom, yuccami, yuccach. Tutaj dla żadnego przypadka podwojenie litery c nie znika, i to nawet gdy na skutek zmiękczenia głoskę k należy zapisać fonetycznie.
    Michał Gniazdowski, Warszawa
    Dziękuję za kompetentną wypowiedź. Chciałbym zwrócić uwagę, że – owszem – opowiedziałem się za spolszczeniem imienia Rebecca w odmianie, ale nie napisałem, że jest to jedyna możliwość.
    MB