bity i bajty

Jeśli słowo bit w dopełniaczu brzmi bitu, to dlaczego na bajt w dopełniaczu mówimy bajta? Inne słowo – bufor – w dopełniaczu może brzmieć zarówno buforu, jak i bufora. Dlaczego nie możemy użyć dopełniacza bajtu?
Pytanie jest wynikiem nieporozumienia. Dopełniacz od bajt ma dwie oboczne formy: bajtu i bajta. Większość słowników niestety wspiera to nieporozumienie, podając tylko drugą z tych form. Jednak Inny słownik języka polskiego PWN – jedyny mocno oparty na korpusie tekstowym – podaje oba warianty.
Mirosław Bańko