sejm i Sejm

Szanowni Państwo,
niejasną dla mnie kwestią są reguły użycia wielkiej lub małej litery w wyrazie sejm. WSO różnicuje je według rodzaju zastosowania (nazwa własna – litera duża, nazwa pospolita – litera mała). Ale czy w zdaniu „Ówczesny sejm zajmował się tymi problemami” (przykład z WSO) nie mamy do czynienia z nazwą własną – konkretną izbą konkretnego parlamentu?
Świątecznie pozdrawiam,
Piotr Sanetra
Jest to rzeczywiście problem trudny, proszę przejrzeć archiwum naszej poradni (zwłaszcza w części dotyczącej nazw własnych), bo wiele razy odpowiadaliśmy na podobne pytania.
Najlepiej przyjąć, że wyraz ten piszemy małą literą, zaś wielkiej używamy w celu sensownego i koniecznego wyróżnienia, piszemy więc Sejm Wielki (1788–92), ale sejm ustawodawczy (takich było wiele). Dodatkowo można przyjąć, że wielką literą wyróżniamy sejm obecnie działający. W rezultacie trzeba uznać, że zapis „Ówczesny sejm zajmował się tymi problemami” jest właściwy, podobnie jak np. „Wkrótce Sejm zajmie się tym problemem”.
Jan Grzenia