badania wykazały/wykazują

Dzień dobry. Często stykam się z wyrażeniem „badania wykazały”. Czy jest ono prawidłowe? Czy może powinno się mówić „wyniki badań wykazały”?

Można mówić i pisać i tak, i tak. Rzeczownik badanie (zwykle w liczbie mnogiej) tworzy ponadto kolokacje z następującymi czasownikami: badania dowiodły/dowodzą czegoś; badania pokazują, potwierdziły/potwierdzają, sugerują, ujawniły, wskazują coś.

Adam Wolański