bakterie w ZOZ-ie

Jak należy pisać o bakteriach: gram-dodatnie, gram-ujemne czy gramdodatnie, gramujemne? Czy skrót zoz pisany małymi literami jest poprawny, czy należy pisać ZOZ?
Nie znam się na bakteriach, ale słowniki ortograficzne w haśle Gram (nazwisko lekarza) podają pisownię gram-dodatnie, gram-ujemne. Chodzi tu o bakterie, które można zróżnicować na podstawie testu opracowanego przez Hansa Christiana Grama.
Skrót, a raczej skrótowiec, ZOZ pisze się wielkimi literami. W takiej pisowni spotykamy go zarówno w prasie, jak i w Słowniku skrótów i skrótowców prof. Jerzego Podrackiego, wydanym przez PWN.
Mirosław Bańko